Gaziantep’in Lezzetli Yemekleri Ve Tatlı Çeşitleri

Gaziantep Türkiye’nin en büyük altıncı ili olmakla birlikte Türkiye’nin en eski yerleşim alanlarından bir tanesidir. Uzun yıllar çeşitli ırktan yaşan insanlara el sahipliği yaparak günümüze gelene kadar bir çok kültürü ve yemek çeşitlerini getirmektedir. Bundan dolayı bir çok çeşitli ülkeden ve Türkiye’nin her ilinde insanlar seyahat etmek için Gaziantep’i seçerek Gaziantep’in kültürlerini ve tarihi yerlerini gezmektedirler.

Gaziantep’te neler yenilir ? Yemekler
Beyran çorbası, ali nazik kebabı, lahmacun pidesi, küşleme kebabı, patlıcan kebabı, nohut dürümü, gibi bir çok yemek çeşidi bulunmaktadır. Çeşitli yemekleri bulunduğu gibi tatlı çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar baklava, katmer ,batmak kaymak tatlısı, kadayıf tatlısı dır. Yöresel yemekleri ve tatlıları tatmanız için en iyi mekanları sıralayalım.

Beyran Çorbası: Metanet lokantası veya Kelebek lokantasında lezzetle hazırlanmaktadır.

Ali Nazik Kebabı: İmam çağdaş et lokantasından lezzetine bakabilirsiniz.

Lahmacun Pidesi: İmam çağdaş et lokantasında , üçler lahmacun pide lokantasında veya çulçuloğlu lokantasında lezzetini tadabilirsiniz.

Küşleme kebabı: Kebapçı Hüseyin usta dan veya Küşlemeci Halil ustadan lezzetle küşleme kebabının lezzetli tadına bakabilirsiniz.

Patlıcan Kebabı: Çulcu oğlu et lokantasında damak tadınıza göre lezzetli patlıcan kebabını tada bilirsiniz.

Nohut Dürümü: Nohut dürümünü Gaziantep’te en iyi yapan lokanta Dürümcü Recep ustadır. Gaziantep’in bir çok yerinde şubesi bulunmaktadır.

Gaziantep’te neler yenilir ? Tatlı Çeşitleri

Katmer tatlısı: Orkide pastanesi, katmerci Zekeriya usta veya Metanet pastanelerin lezzetle tada bilirsiniz.

Batma Kaymak Tatlısı: Orkide pastanesinde bulmak mevcuttur.

Baklava: Koçak baklava, Çelebioğulları veya İmam çağdaş gibi yerlerde lezzetli şekilde hazırlanmaktadır.

Künefe Tatlısı: Öz ikizler künefe de lezzetle hazırlanıp sunulmaktadır.