Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep Türkiye’nin altıncı büyük şehri olmakla birlikte tarih bakımından da çok zengin bir ilimizdir. Geçmişe dayanan bir çok tarihi olaya ev sahipliği yaparak çeşitli tarihi eserleri bulunmaktadır. Tarihi eserleri ve gezi yerlerinin çok olması ve güzel olması ile birlikte dünyanın bir çok yerinde ve Ülkemizin çeşitli illerinde insanlar ziyaret ederek tarihi alanları ve eğlence yerlerini gezmektedirler.

Gaziantep’te Nereler Gezilir ? Tarihi Alanlar
Zeugma Mozaik Müzesi : Zeugma müzesi 2010 yılında 30 bin metrekarelik alana inşa edilerek içerisinde 19 tane tarihi eseri bulundurmaktadır.

Gaziantep Kalesi: Gaziantep kalesi 6.000 yıllık geçmişi ile turistik açıdan ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Gaziantep Oyun ve Oyuncular müzesi: Müze 1700’lü ve 1900’lü yıllar arası el yapımı ve makine yapımı 600 e yakın oyuncu oyuncaklarının bulunduğu müzedir.

Gaziantep Beyaz Han Kent Müzesi: Gaziantep Beyaz Han Kent Müzesi gelen ziyaretçilerin eski yıllar da yaşıyormuş gibi his vermek için eskiden kullanılan oturma minderleri, dikiş diken kadınları, tarihi eski yıllarda kullanılan askeri kıyafetler ve askeri savaş silahları bulunmaktadır.

Gaziantep Atatürk Anı Müzesi: Atatürk anı müzesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün konaklar iken kullandığı ev eşyalarının orijinalleri yapılarak sergilenmektedir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi: Arkeoloji müzesi 1944-1969 yıllar arası yapılan arkeolojik kazıların sonucunda yer altından çıkarılan eseri arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Gaziantep’te Nereler Gezilir ? Gezi Alanları

Gaziantep Hayvanat bahçesi : Hayvanat bahçesi çok büyük alana kurularak içerisinde çeşitli hayvan türlerini barındırmaktadır. Hayvanat bahçesi büyüklük olarak dünyanın 3’üncü Avrupa’nın da 2 inci büyük hayvanat bahçesidir.

Gaziantep Dülük Baba Tabiat Parkı: Piknik ve gezi olarak en çok ziyaret gören yerlerden bir tanesidir. Tabiat parkının İçerisine yapay gölet yapılarak gelen ziyaretçilere ferah ve mutlu bir alan sunmaktadır.

Gaziantep Botanik Bahçesi: Gaziantep botanik bahçesi 2009 yılında hizmete girerek içerisinde bulabileceğiniz yüzlerce çeşitli renga renk çiçekler bulunmaktadır.